Fotowoltaika i instalacje fotowoltaiczne

Czym jest fotowoltaika?

 

Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się tematy odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie coraz częściej możemy usłyszeć o fotowoltaice – to tajemnicze, skomplikowane zagadnienie jest w rzeczywistości prostsze niż mogłoby się wydawać.

Fotowoltaika, a raczej ogniwa fotowoltaiczne to panele składające się z czarnych krzemowych płytek, których zdaniem jest zmiana energii słonecznej na prąd elektryczny. Produkcja energii elektrycznej ze słońca, jest najlepszym źródłem pozyskiwania energii odnawialnej i jednocześnie najtańszym. Coraz większa ilość takich paneli na najróżniejszych dachach w naszym kraju, świadczy o tym, że wciąż rośnie grono osób zainteresowanych tym jak obniżyć rachunki lub całkowicie uniezależnić się od lokalnego dostawcy prądu.

W dobie corocznych podwyżek cen energii elektrycznej zachęcamy do zagłębienia się w temat odnawialnych źródeł energii. Wiedza ta może nie odmieni Twojego życia, ale na pewno pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

1

Po pierwsze po co?

Powodów, dla których warto jest zainwestować w instalacje fotowoltaiczną jest mnóstwo. Uważamy, że najważniejszym z nich jest oszczędność. Dobrze skonfigurowana i zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, jest w stanie do 100% zaspokoić zapotrzebowanie Twojego domu, gospodarstwa lub firmy na energię elektryczną.

2

Po drugie jak?

Panele fotowoltaiczne zawdzięczają swoją nazwę zjawisku fotowoltaicznemu, zachodzącemu w płytkach krzemowych, z których składają się panele. Zjawisko to polega na przechwyceniu fotonu, który wprawiając w ruch elektrony produkuje energię elektryczną – konkretnie prąd stały.

3

Po trzecie co jest potrzebne do działania instalacji?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z dwóch głównych części – paneli i inwertera. Panele produkują prąd stały, inwerter zaś przetwarza go na prąd zmienny – taki z jakiego korzystamy na codzień. Pozostałymi częściami instalacji są oczywiście stelaże do zamontowania paneli i przewody łączące wszystko w całość.

Jeśli chcemy korzystać z energii elektrycznej niezależnie od sieci, wówczas należy zaopatrzyć się w dodatkowe akumulatory.

Fotowoltaika może również służyć do ogrzewania wody. Jest to znacznie wygodniejszy i bardziej sprawny system niż popularne niegdyś panele solarne, tzw. „Solary”.

4

Po czwarte gdzie?

Instalacje można zamontować praktycznie na wszystkich dachach, wyłączając poszycie eternitem azbestowym. Ważna jest orientacja paneli w kierunku południowym lub wschód-zachód oraz ich kont nachylenia pomiędzy 5 a 35 stopni.

Poza dachami, jest możliwe również zainstalowania całego zestawu na ziemi. Potrzebne są wówczas odpowiednie stelaże, które pozwolą bezpiecznie zakotwiczyć instalacje w ziemi.

5

Po piąte dla kogo?

Teoretycznie dla wszystkich. Jednak przeznaczenie instalacji jest bardzo istotne ponieważ firma będzie potrzebować innej instalacji niż gospodarstwo domowe, a sami prosumenci korzystają z instalacji na innych warunkach niż przedsiębiorstwa. Na przykład klient indywidualny nadwyżkę wyprodukowanej energii może odebrać w przyszłości z sieci, natomiast przedsiębiorstwo, może tylko taką energie sprzedać, a potem odkupić po normalnych stawkach.

6

Po szóste – ile?

Każda instalacja jest inna. Nie ma więc jednego klarownego cennika, który moglibyśmy zamieścić na stronie. Tak naprawdę ich ceny wahają się pomiędzy kilkanaście, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Istotną sprawą zaś jest fakt, że instalacje nie powinny zwracać się dłużej niż ok 6-9 lat.